Doğal Meyve Suları ile Sağlıklı Bir Kış

Doğal Meyve Suları ile Sağlıklı Bir Kış

Sağlığınızı kışa hazırlamaya ne dersiniz? Henüz havalar çok soğumamış olsa bile, mevsim geçişlerinden dolayı hastalanmak adeta kaçınılmaz son! “Serin ve soğuk havalara karşı sıkı giyinmek bir yere kadar!” dediğinizi duyduk ve çok haklısınız. Bu yüzden sağlığımızı, bağışıklık sistemimizi destekleyerek korumak mümkün.Peki bağışıklık sistemimizi nasıl destekleriz? Vitamin, antioksidan ve mineral değerleri yüksek meyve sularını tüketmeliyiz.

Tabii ki market raflarını süsleyen, şık şişe tasarımlı hazır aldığımız meyve sularından bahsetmiyoruz. Katkı maddesi içermeyen, el yapımı doğal meyve sularından bahsediyoruz. Hemen hemen hepimizin evinde katı meyve sıkacağı vardır, yoksa bile mutlaka sağlam bir katı meyve sıkacağı almalısınız. Malım kış uzun, yatak döşek hastalanmak istemeyiz, değil mi? smile Her meyveyi mevsiminde tüketmek daha lezzetli ve sağlıklı bir seçim olacaktır. İsterseniz öncelikli olarak, kış meyvelerinden kısaca bahsedelim. Portakal, greyfurt, elma, armut, kivi, ayva, mandalina, nar ve muz… Kış ayının en popüler bu meyvelerini birbirileriyle harmanlandığınızda da keyifli bir meyve suyu elde edebilirsiniz. 

Katı meyve sıkacağınız ile yapacağınız el yapımı meyve sularınızın içinde ne olacağına siz karar vereceksiniz. Bizce evde meyve suyu hazırlamak hem çok keyifli hem de çok özel bir seçim. Kendi damak zevkinize uygun meyve ve sebzeleri bir araya getirip, katı meyve sıkacağınızda sıkıp hem sizin hem de evin diğer bireylerini hastalıktan koruyabilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız taze meyve sularını şık bir şişeye doldurup işe de götürebilir hatta çocuğunuzun yanına verip, okulda sağlıklı beslenmesine destek olabilirsiniz.

Hadi gelin, tatlı ya da ekşi, mevsimine uygun meyveleri ve sebzeleri değerlendirip hastalıklara karşı tatlı bir savaş verelim! Aciliyet durumuna göre sizin için iki tarif hazırladık!

Eyvah Hasta Oldum!

Soğuk algınlığına, grip ve öksürük gibi rahatlıklarınıza iyi geceler muhteşem bir tarife ne dersiniz? E hadi o zaman çıkarın meyve sıkacaklarınızı, hazırlasınız başlayalım!

Malzemeler

2 elma, 8 yaprak karalahana, her mevsim bulabileceğiniz ufak bir parça zencefil, 4 sap kereviz, 1 salatalık, yarım çay bardağı limon suyu

Yapılışı

Tüm malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirelim. İsterseniz üzerini nane yaprakları ile süsleyebilirsiniz. Hatta bu karışıma brokoli ve havuç bile ekleyebilirsiniz. Eğer hazırladığınız bu sebze suyunu şişeye doldurduysanız, içmeden önce mutlaka çalkalayın!

Havalar Soğudu, Bağışıklığımı Güçlendirmeliyim!

Hasta olmadan bağışıklığınızı güçlendirerek, hastalıklarla savaşmak sizin elinizde! Hadi, mutfağa girip güzel bir meyve suyu karışımı hazırlayalım!

Malzemeler

2 greyfurt, 2 limon, 6 portakal, 5 mandalina, 2 yemek kaşığı bal.

Yapılışı

Tüm meyveleri katı meyve sıkacağından geçirelim ve son seçtiğimiz meyveler biraz ekşi olduğu için karışımınızın içine 2 yemek kaşığı bal ekleyelim. Haftada 2-3 kez bunu tekrarlarsanız, sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz.

BlogBottomBannerV2