Fırın Temizlemenin Püf Noktaları

Fırın Temizlemenin Püf Noktaları

Yemek yapmak çok keyifli olsa da arkada bıraktığımız dağınık ve kirli bir mutfak pek iç açıcı olmuyor, öyle değil mi? Fırın yemekleri, her zaman ocakta pişirilen yemeklere göre tartışmasız daha sağlıklı oluyor. Bu nedenle de yemek yaparken en çok fırını kullanırız. Peki ya sonrası? Sağlıklı ve lezzetli yemekleri pişirdikten sonra fırını kim temizleyecek? “Daha sonra temizleriz” diye bıraktığımız lekeli fırınlar, yemeklerinizin üzerine garip kokuların sinmesinden yine yemeklerinizin üzerine siyah lekeleri bırakmasına ve bakterilerin oluşmasına davetiye hazırlıyor.

Her ne kadar fırın yüzey temizleyicilerini kullansak da bazı lekeler var ki, asla silinmiyor! Silinmediği gibi de toksit maddeleri soluyoruz ve bu inanılmaz zararlı! Sağlıklı yiyelim derken, sağlığımızdan olmamaya dikkat etmemiz gerekiyor.

“Eyvah evde yüzey temizleyicisi kalmamış, kim gidecek şimdi markete?” gibi endişelerinize son vermeye hazır olun! İnatçı lekeleri, vaktinizi ve sağlığınızı göz önüne alarak bu sorununuza çözüm ürettik. İşte evinizde fazla vaktinizi almadan hazırlayabileceğiniz fırın temizlemenin püf noktaları!

Sofra Tuzu

Evet, bildiğimiz sofra tuzu! Hani yemek yerken bazen kıyafetimize yemeğin suyunu ya da parçalarını dökeriz ve lekelenmemesi için o an lekenin üzerine sofra tuzu serperiz ya… Aynı şey fırınlarınız için de geçerli! Fırında yemek pişirirken fırınınızın içine yemeğinizin yağı m damladı? Hiç endişelenmeyin. Pişirme anında bir parça sofa tuzunu lekenin üzerine dökün ve fırınınız soğuduktan sonra bez ile hafifçe ovalayarak silin. Fazla yorulmadan lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Kabartma Tozu ya da Karbonat

Hayır kek yapmayacağız, fırın temizleyeceğiz! Genellikle kek, poğaça gibi yiyeceklerin içine koyduğumuz kabartma tozunu, bu kez zorlu lekelerle savaşmak için kullanacağız. Kullanmadığınız bir kâsenin içine birkaç kaşık kabartma tozu ya da karbonat koyup, su ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımın macun kıvamında olmasına dikkat edin. Daha sonra fırınınızın lekeli olan bölümlerine yaptığınız karışımı sürün. Lekeler olduğundan daha koyu bir renge bürünecektir, sakın endişelenmeyin. Lekelenin koyulaşması iyi nüfuz ettiği anlamına gelir. Hazırladığınız karışımı lekelerin üzerine sürüp 12 saat kadar beklemenizi öneririz. 12 saat bekledikten sonra bulaşık süngerinizi hafif ıslatarak lekeleri ovun. Daha sonra da lekelerin üzerine sirke damlatın, 20 dakika beklettikten sonra durulayıp lekelerinize veda edebilirsiniz.

Beyaz Sirke

Temizlik yaparken sıkça yardımına başvurduğumuz sirkeler, şimdi fırınları temizliyor! Yağ çözücü etkisi ile bilinen sirkenin kokusu her ne kadar rahatsız edici de olsa, pırıl pırıl bir fırın için katlanmamız gerekecek. Hadi, o zaman sirke ile temizliğe başlayalım! Önceden kaynattığınız suyun içine birkaç damla beyaz sirke ekleyin. Beyaz sirke bulamadıysanız elma sirkesi de işinizi görecektir. Su soğumadan, sıcak halde tencerenizi fırınınızın içine koyun ve fırın kapağını kapatıp fırınınızı çalıştırın. Yarım saat geçtikten sonra tencerenin içindeki su kaynamaya başlayacaktır ve kaynayan suyun buharı fırınınızın içindeki lekeleri yumuşatacaktır. Fırını iki saat çalıştırdıktan sonra artık kapatıp, tencereyi içinden alabilirsiniz. Yumuşayan lekeleri bez yardımıyla yavaşça ovalayarak silin, çok pratik bir şekilde lekelerin çıktığını göreceksiniz.

BlogBottomBannerV2