Karmaşaya Son: Mutfağınız İçin Bakliyatları Saklama İpuçları

Karmaşaya Son: Mutfağınız İçin Bakliyatları Saklama İpuçları

Mutfak kiler dolaplarınızı elden geçirmeye ne dersiniz? Lezzetli yemeklerin yolu düzenli mutfaklardan geçer! Düzenli bir mutfak, hem yemek yaparken size şevk verecektir hem de aradığınızı daha pratik bir şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kışa girerken ilk yaptığımız şey kuru bakliyatları stok yapmaya başlamak! Makarnalar, mercimekler, barbunyalar, nohutlar, pirinçler… Peki, bu bakliyatları nasıl saklayacağız? “Stoklamak iyi güzel ama mutfak dolabını açınca bakliyatlar üzerime üzerime geliyor!” dediğinizi duyduk! Hem bu karmaşaya son verecek hem de mutfak ekonominize katkısı olacağını düşündüğümüz mutfak düzenleyicilerini kullanma ve gıda saklama önerilerine dair 5 ipucu hazırladık! 

  1. Dolap Kapaklarını Değerlendirelim

Mutfak dolabı kapağını değerlendirmek herhalde en son aklımıza gelecek yer olsa gerek! Dolap kapaklarını her gün açıp kapatıyoruz ama onları işlevsel hale getirmek bizim elimizde! Bez torbalar, cam kavanozlardan sonra bakliyat saklamak için daha güvenilir bir yol. Bu yüzden bakliyatlarınızı bez torba içine koyup dolap kapağına asabilirsiniz. Hatta bu alana alışveriş listenizi de asarak eksik olan bakliyatlarınızı yazabilirsiniz.  

  1. Gruplayıp Sepete Koyalım

Bakliyatları gruplamak daha düzenli bir görünüme sebebiyet verir. Örneğin; pirinç ve bulgur bir araya, barbunya ve börülce bir araya gibi… Kuru bakliyatları grupladıktan sonra sepetlere ayıralım ve üzerine bakliyatların ismini yazarak aramanızı kolaylaştırabilirsiniz. Hatta evinizde o bakliyata karşı alerjisi olanların ismini yazarak, sizin ve ev halkının daha dikkat etmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Konserve ve Soslar Çekmeceye

Biraz çekmeceleri düzenleyelim, ne dersiniz? Konserve ve sosları çekmeceye koyarsak dolap içinde yer kaplamalarını önlemiş oluruz. Konserve ve sosların arasına, çekmece düzenleyici seperatörleri koyabilirsiniz. Böylelikle konserve ve sosları gruplamış olur, daha düzenli çekmecelere sahip olabilirsiniz. Bu arada seperatörler hangi bölümde olursa olsun gerçekten düzen konusunda hayat kurtaran önemli detaylardan biri.

  1. Dolap İçi Raf Düzenleyicilerden Yardım Alın

Hayatımızı en çok kolaylaştıran parçalardan biri de dolap içi raf düzenleyiciler! Dolap içinde daha fazla yer açan raf düzenleyiciler, bakliyatlarınızı konumlandırırken en büyük yardımcınız olacak. Gruplara ayırdığınız kuru gıdalarınızı bu dolap içi raf düzenleyiciler sayesinde daha düzenli bir şekilde konumlandırabilirsiniz. Mesela; pirinçler, mercimekler raf düzenleyicinin üstüne, nohut, makarna gibi bakliyatlar da raf düzenleyicilerin altına koyabilirsiniz.

  1. Cam Kavanozların Pratikliği

Hemen hemen her mutfakta cam kavanozlara rastlarız. Daha sağlıklılardır, saklamasını istediğimiz gıdaları daha iyi muhafaza ederler ve daha pratiktirler! Özellikle vakumlu kapaklar, bakliyat saklamak için daha uygun. Hava aldırmaz özellikleri ile saklayacağınız gıdaların ömrünü uzatır. Ayrıca cam kavanozların içini görebildiğiniz için bakliyat arama sürecini ortadan kaldırır. Cam kavanozlarınızın üzerine marka ya da isim yasarak hem onları süsleyebilir hem de işinizi kolaylaştırabilirsiniz.  

BlogBottomBannerV2