Küçük Mutfaklarda Yer Tasarrufu Sağlamanın 5 Yolu

Küçük Mutfaklarda Yer Tasarrufu Sağlamanın 5 Yolu

Her kadının hayalidir büyük ve geniş mutfaklı bir ev! Parıldayan ferah tezgâhlar, kavanozdan mutfak aletlerine, her şeyi alan geniş mi geniş mutfak dolapları… Dar ve tıklım tıklım mutfaklarda yemek hazırlamak pek içinizden gelmiyor değil mi? Peki ya mutfağınız sandığınızdan da genişse? Acaba mutfak aksesuarlarını doğru konumlandıramadığınız için siz farkında olmadan mutfağı daraltıyor olabilir misiniz? Elbette öyle! Önemli olan mutfak metrekareniz değil, doğru konumlandırmak… Tüm mesela bu! Hadi gelin birlikte küçük mutfaklarda nasıl yer tasarrufu sağlanır 5 adımda öğrenelim!

  1. Ekmek Kutularından Yardım Alın!


Öncelikle tezgâhtaki kuru kalabalıktan kurtulalım! Her şeyin elbette ki bir yeri ardır. Mesela ufak bir örnek vermek gerekirse, aldığımız ekmekler her zaman ya tezgâh üzerinde ya da mutfak kapısında asılıdır. Bu yanlış bir konumlandırma! Ekmeğinizi hem ilk günkü tazeliğinde muhafaza edebileceğiniz hem de mutfağınızın dekorasyonuna şık bir detay ekleyecek ekmek kutularından yardım alabilirsiniz. Ekmek kutunuzu da buzdolabınızın üzerinde konumlandırarak, tezgâhı biraz açabiliriz.

  1. Bulaşık Kalabalığına Son!


“Evde az kişiyiz, bulaşık birikmesin de makine yerine hemen iki dakika elde yıkayıvereyim!” diye diye bulaşıklar dağ oldu! Yıkanan bulaşıkların süzülmesi, kuruması için tezgâha koymayın. Bu mutfağınıza olduğundan daha kalabalık bir görünüm ekleyecektir. Yeni yıkadığınız tabak, bardak ve çatallarınızın daha hijyenik ve düzenli bir şekilde kurumasına yardımcı olacak bulaşıklık modelleri kullanın. Böylelikle istediğiniz kadar bulaşık yıkayıp, dizebilirsiniz.

  1. Baharatlar Nereye?


Baharatlar, bakliyatlar, çaylar, kahveler ve daha neler neler! Genellikle tezgâh üzerine dizdiğimiz ya da çekmecelere konumlandırdığımız kavanozların sayısı artınca düzensiz ve kalabalık bir görünüm verir. Kendinize öncelik sırası belirleyin. Gün içinde en çok kullandığınız iki baharat veya bakliyatı ayırın. Mesela kahve çok içiyorsanız, kahve kavanozunu tezgâh üzerine dekoratif bir şekilde koyabilirsiniz. İkiden fazla kavanoz haliyle göz yoracaktır, bu nedenle kavanoz organizeri kullanmanızda yarar var. Dolap kapağına ya da çekmecenize asabileceğiniz organizerler ile düzenli bir şekilde kavanozlarınızı konumlandırabilirsiniz. Kavanozları konumlandırmak için daha detaylı yardım isterseniz “Karmaşaya Son: Mutfağınız İçin Bakliyatları Saklama İpuçları” blog yazımıza göz atabilirsiniz 

  1. Hijyenik Bir Şekilde Saklayalım!

Bir üstteki açıklamada kavanoz demişken, aldığınız baharatları ve benzerlerini pakette tutmayın. Üstelik paketi açılmış bir gıda tazeliğini kısa bir süre içinde yitireceğinden mutlaka saklama kabı kullanmalısınız. Mesela kurabiye alır, içinden biraz yer ve kendi ambalajında bırakır, paketin ağzını da bağlarız. Bunun yerine saklama kabına koyarak hem tazelik ömrünü uzatabilir hem de kirli görüntüden kurtulup daha düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.

  1. Katlayalım!

Mutfakta yemek yemek her zaman daha pratiktir, öyle değil mi? Bir de salonda yemek masasını koymak için yer yoksa ise mutfaklar ideal bir yemek alanıdır. “Peki ama mutfağımda yer yok, nasıl olacak?” diyenler için son derece pratik bir önerimiz var! Katlanır masa ve katlanır sandalye dar alanların her zaman kurtarıcı parçalarından olmuştur. Özellikle duvara monte, istediğiniz zaman katlayabildiğiniz istediğiniz zaman da ufak bir tezgâh olarak değerlendirebileceğiniz katlanır mutfak masaları size ferah bir alan yaratacaktır.

BlogBottomBannerV2