Minimalist Banyo Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay

Minimalist Banyo Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay

Son yıllarda oldukça hızla yükselen bir trende sahip olan minimalizm akımının, yaşam alanlarımıza etkisi de bir o kadar hızlı olmakta. Modern yaşamın ve şehrin karmaşasından uzaklaşıp, dinginliği yakalamak için yaşam alanlarımızda da daha az eşya ile işlevsel tasarımlara yönelme ihtiyacı doğurmuştur.

Bu akım ev yaşantımızın özellikle salon, oturma odası, yatak odası gibi bölümlerinde daha çok karşımıza çıkıyor olsa da özellikle bu yaklaşımı benimseyen dekorasyon tutkunları için minimalist banyo dekorasyonu da bir o kadar önemli. Minimalizmi yaşam felsefeniz haline getirmeye niyetliyseniz minimalist banyo dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun cevabı için dikkat edilmesi gereken 5 detayı sizler için sıraladık! İlham almanız için de banyo dekorasyonu örnekleri paylaştık.

Az Eşya Çok İşlevsellik!

Banyo_dolabı

Minimalist banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenlerin ilk sırasında mümkün olduğunca eşya kalabalığından sıyrılmak geliyor. Öncelikle banyonuzda uzun zamandır varolan ama hiç işinize yaramayan tüm ıvır zıvırdan kurtulun. Ne kadar az eşya o kadar güçlü minimalist alan. Etrafta görünen ve sıklıkla kullandığınız tüm eşyalarınızı şık ama bir o kadar da sade bir banyo dolabının içine saklamak bir diğer adımınız olmalı.  Diş fırçanız, diş macununuz, takılarınızı koyduğunuz minik kutu, saç fırçalarınız, günlük kullandığınız kremleriniz, yedek havlularınız hepsini göz önünden kaldırarak kendinize ferah bir alan açın. 

Nötr Renkler ile Sakinliği Yakalayın!

banyo_renkleri

Minimalist banyo dekorasyonu fikirlerinden bir diğeri tabi ki renkler. Siyah, beyaz, gri tam da banyonuza yakışacak renkler. Belki bir ton daha ekleyebilirsiniz o da dolap yüzeyinde kullanabileceğiniz ahşap rengi. Şehirleşmenin ve kalabalıklaşmanın verdiği sonuç küçük evler, dolayısıyla küçük banyolar. Bu sebeple mümkün olduğunca az renk ile sakin bir ortam yakalamak önceliğiniz olmalı. Özellikle duvarlarınızda kullanacağınız beyaz, açık gri gibi renkler banyonuzu olduğundan daha ferah gösterecektir. Biraz hareket katmak fena olmaz derseniz zeminde minik desenli yer seramiklerinden faydalanabilirsiniz.

Aynalardan Yardım Alın!

banyo_aynasi

Banyo dekorasyonunun olmazsa olmaz parçası aynaları, hem işlevselliği hem de banyonuzun daha geniş ve ferah bir ortama bürünmesine yardımcı olmak için tercih edin. Kişisel eşyalarınızı da saklayıp yerden tasarruf sağlamak isterseniz aynalı banyo dolabı modellerinden tercih edebilirsiniz. Fakat dolaplı aynalar yerine kullanacağınız dekoratif aynaların banyonuza daha şık bir hava katacağını söylemeliyiz. Yuvarlark ya da kare formunda düz renk çerçeveye sahip tercih edeceğiniz aynalar minimalist ruhunuzu yansıtmaya yardımcı olacaktır.

Duşakabin mi Küvet mi?

kuvet

Her ne kadar günümüzün gittikçe küçülen metrekareli evlerinde küvet kullanımı yaygınlığını yitirmeye başlamış olsa da duş perdelerinden arınmış banyoda bir köşeye sessizce yerleşmiş bembeyaz bir küvet hem konfor hem de dekoratif açıdan oldukça trend bir görünüm sağlıyor. Bir küvet sığdıracak kadar geniş bir alana sahip değilseniz duşakabin yerine cam bölme ile ayrılmış banyo geneli ile aynı yer seramiğine sahip bir duş bölmesi daha sade bir görünüm yakalamanıza yardımcı olur.

Banyo Aksesuarları ve Banyo Tekstili

banyo_tekstili

Seçeceğiniz banyo aksesuarlarının yine en sade formda tasarlanmış olmasına dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca kullanacağınız banyo tekstil ürünlerinde de renk seçimi minimalist bir atmosfer yakalamaya yönelik olmalıdır. Kullanacağınız havluları soft ve düz renklerde seçmeye, kullanacağınız banyo paspasınızın da, yer karolarınız desenli ise düz ve hareketsiz olmasına özen gösterin.

BlogBottomBannerV2