Renklerin Sesine Kulak Verin

Renklerin Sesine Kulak Verin

Mobilyadan dekoratif objelere ve duvar boyalarına kadar dekorasyonlarınızda kullandığınız her bir rengin farklı bir anlamı olduğunu biliyor muydunuz? Yaşam alanlarınızı dizayn etmeden önce renklerin anlamlarına ve birbirleriyle olan uyumlarına göz atmaya ne dersiniz?

Sıcak renk tonlarından olan kırmızı, sarı ve turuncu, dekorasyonlara dinamik bir etki kazandırır. Aşkın rengi olarak tanımlanan kırmızı, dominant ve çekici bir renktir. Dekoratif objeleri vurgular ve öne çıkarır. Aydınlık ve sıcak bir renk olan sarı ise  güven duygusu yaratırken, etrafa yaydığı enerji ile zihin açıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle de sarı ve tonları en çok çalışma odalarında kullanılır. Neşenin ve mutluluğun rengi olarak ifade edilen turuncuyla da evlerinize aradığınız hareketliliği katabilirsiniz. Canlılık hissi uyandıran bu renk grubunu; krem, mor, siyah, turkuaz ve beyaz renkleri ile kombinleyerek samimi ve sıcak bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.


Sakin renkler sklasına ait mavi, mor ve yeşil, yaşam alanlarında keyfli ve huzurlu bir atmosfer yaratır. Mutluluğun rengi olarak bilinen maviyi özellikle duvar boyalarınızda tercih ederseniz dekorasyonlarınıza dinlendirici bir etki yansıtabilirsiniz. Güçlü ve gizemli mor ise, romantik bir his uyandırırken, bulunduğu ortama zarif bir dokunuş kazandırır. Doğanın rengi olan yeşil, mekanlarınıza doğallığı yansıtırken, ferahlığı ve tazeliği en yalın haliyle hissettirir. Yaşam alanlarında dingin ve huzurlu bir tat bırakan bu renk grubunu; beyaz, lacivert, krem, fuşya ve kırmızı gibi renkler ile harmanlayabilirsiniz.

Biraz melankolik biraz zarafet... Doğal ve asil renklerden olan krem & bej, kahverengi ve gri; ev dekorasyonlarınıza sade bir şıklık getirirken, huzurlu bir köşe yaratmanıza yardımcı olur. Sıkça tercih edilen ve moda trendlerinde yerini her zaman koruyan nötr tonlar, dar alanları olduğundan daha ferah gösterir. Zıtlığın uyumuna dikkat çeken siyah ve beyazı, bu renk grubuna dahil ederek yalın bir dekorasyon yaratabilirsiniz.

BlogBottomBannerV2